„Varázslatos dolog nőnek lenni. Olyan kaland, amihez bátorság szükséges, olyan viadal, amit soha nem lehet megunni. Ha nőnek születsz, sok nagy feladat vár rád. ” /Oriana Fallaci – olasz író, újságíró/
Változnak a korok, változik a világképünk. Alig több, mint száz éve még a nők kiszolgáltatottabbak voltak. Neveltetésük arra készítette fel őket, hogy korán férjhez menjenek, s az életüket a családnak szenteljék, s ha jó feleség és jó anya akar lenni, akkor ennél többre ne is vágyakozzon. Ma már senki nem vonja kétségbe egy nő jogát a tanuláshoz, a karrierhez vagy hogy részt vegyen a politikai életben. Az elmúlt évtizedek bizonyították, hogy egy nő lehet jó feleség és jó anya, miközben a munkájában is sikeres.
Hamarosan itt a nőnap. Már a kisfiúk tudják, hogy március 8-án, a nemzetközi nőnapon illik a tanító néninek és a kislányoknak egy-egy szál virággal vagy egy kis édességgel kedveskedni.
De miért is köszöntik a férfiak március 8-án a nőket?
Azt mondjuk, hogy a nemzetközi nőnap a nők iránti tisztelet és megbecsülés napja, amikor a férfiak felköszöntik és megajándékozzák a számukra kedves lányokat és asszonyokat.
Mára kissé feledésbe merült, hogy ezt a napot igazából azoknak a nőknek a tetteire való emlékezés hívta életre, akik világszerte a nők egyenjogúságáért küzdöttek.
Az első nőnapot az USA-ban tartották 1909 februárjának utolsó vasárnapján, aminek mintájára a következő évben a II. Internacionálé VIII. Kongresszusán döntés született a nemzetközi nőnap megünnepléséről, hogy ezzel is elősegítsék a nők választójogának kivívását. Így 1911-ben már Ausztriában, Dániában, Németországban és Svájcban is tartottak nőnapot.
Gondolták volna, hogy Magyarországon is már 1913 óta vannak nőnapi megemlékezések? Sőt a Rákosi-korszakban a nőnap ünneplése kimondottan kötelező volt. Az eredetileg különböző időpontokban rendezett nőnapot 1948-tól szovjet mintára március 8-án tartották meg. Ugyanis Oroszországban 1917. március 8-án – a Julianus naptár szerint február utolsó vasárnapján – nők tüntettek kenyérért és békéért. Bár nem közvetlenül ennek a tüntetésnek a hatására, de négy nappal később II. Miklós cár lemondott, s a megalakuló polgári kormány szavazójogot biztosított a nőknek. Ezzel vált véglegessé a nőnap dátuma is, mely a világ legtöbb országában ma már március 8.
Kedves Férfiak! Ha Önök is úgy vélik, hogy a családban, a munkahelyen és a baráti körben a lányok és asszonyok megérdemlik, hogy ezen a napon a harcos elődeikhez hasonlóan nagyobb figyelmet kapjanak, lepjék meg őket egy szál virággal, egy bonbonnal és néhány kedves szóval. Ennek egy nő sem tud ellenállni.